لوگوی رایان استیل مهر
رایان استیل
درحال بارگذاری...
 • تماس با کارشناسان رایان استیل

 • 02172296000
تفاوت تیرآهن و هاش - رایان استیل
رایان استیل

مقایسه تیرآهن و هاش و کاربردهای آن ها

تیرآهن و هاش

زمانی که بخواهید وارد بحث ساخت و ساز بشوید باید اطلاعات کافی، مخصوصا در مورد تفاوت تیرآهن و هاش داشته باشید. تیرآهن هایی که برای سازه ها استفاده می شوند دارای عوامل مختلفی هستند که در نظر گرفته می شود. تحمل کردن بار مهم ترین عاملی است که در انتخاب تیرآهن تاثیرگذار است.

در اغلب موارد تیرآهن و هاش در موقعیت های مشابه استفاده می شوند ولی همچنان با هم تفاوت هایی دارند.

تفاوت تیرآهن و تفاوت هاش
تیرآهن معمولی و تفاوت های آن با هاش

تفاوت تیرآهن و هاش چیست؟

دو نوع مختلف از محصولات فولادی، یعنی تیرآهن و هاش به هدف ساخت و ساز استفاده می شوند و نکته مشترک درباره آن ها شکل ظاهریشان است. برای اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات تیرآهن این مطلب را مطالعه کنید.

این دو خواص مکانیکی یکسانی دارند اما از نظر ابعاد با هم متفاوت هستند.

 • یکی از تفاوت های هاش و تیرآهن این است که تیرهای H نسبت به I به دلیل بهتر بودن در تحمل بارخمشی و برشی کارایی بیشتری را ارائه می دهند و عملکرد قابل قبول تری دارند. ضخیم تر و عمیق تر بودن هاش باعث شده است که وزن جسمی و یا نیرویی را بهتر تحمل کند. متعادل کردن بارهای کنسولی نیز از مزایای تیرهای هاش است.
 • تیرآهن هاش، در هردو انتها دارای خمیدگی رو به بیرون بوده و طول آن موازی با یکدیگر است. به همین دلیل برای حمل بارهای خمشی بسیار مناسب است.

تفاوت های کابردی تیرآهن و هاش

کاربردهای این دو محصول علیرغم شباهت ظاهری، متفاوت است. در ادامه در این مورد برای شما نکاتی را نوشتیم که برای استفاده در پروژه هایتان لازم است.

 • برای اینکه تعیین کنید کدام یک برای پروژه شما مناسب تر است، بهتر است در درجه با یک متخصص مشورت کنید. تیرآهن برای برای تحمل وزن دیوارها و ستون مناسب است ولی تیرآهن هاش برای تحمل سقف و کف در فواصل طولانی تر استفاده می شود.
 • نکته بعدی این است که باید توجه داشته باشیدکه دهانه های این دو تیرآهن متفاوت است. به عنوان مثال، اگر فضایی دارای دهانه بزرگی باشد، احتمال آنکه یک تیر I برای آن اندازه مناسب نباشد وجود دارد چون نسبت به سایر طرح ها به متریال بیشتری نیاز دارد.
 • هردوی این تیرآهن ها قابلیت خمش، کمانش و تغییر شکل پیچشی هستند ولی هاش بخاطر مقاومت در برابر نیروهای کششی در برش از طرفین و فشار برای استفاده در ساختمان سازی مناسب است و این بخاطر پشتیبانی از بارهای عمودی است.
 • به دلیل توانایی مقاومت در برابر نیروهای جانبی مانند فشار باد شدید و زلزله به عنوان اجزای سازه در ساختمان های بزرگ استفاده می شوند.
 • یک سطح مقطع در تیرآهن های هاش وجود دارد که سه تکه فولاد به هم متصل می شوند و در نظر مانند یک قطعه فلز جامد می رسد اما تیرآهن همچین اریبی ندارد چون از فولاد یه تکه ساخته می شود و با پرچ ورق یا جوشکاری تولید نمی شوند.
 • تیر هاش دهانه ای تا 100 متر را پوشش می دهد در حالی که تیرآهن اندازه ای بین 10 تا 30 متر را پوشش می دهد.
تفاوت هاش و تیرآهن معمولی
رایان استیل مهر و مقاله در باره تفاوت تیرآهن و هاش

استانداردها

طبقه بندی استاندارد تیرآهن و هاش بر اساس شکل سطح مقطع صورت می گیرد. تیرآهن ها مطابق با استاندارد IPE و IPN و تیرآهن هاش مطابق با IPB تولید می شوند. باید بدانید که تیرآهن IPE با نام تیرآهن نیم پهن موازی در ایران شناخته می شود که با استاندارد ایران و اروپا مطابقت دارد. تیرهای IPN نیز با استاندارد چین و روسیه تطابق دارد که در ایران به تیرآهن بال باریک شیب دار نیز شناخته می شود. IPE رواج بیشتری در ایران دارد.

تیرآهن های هاش که مطابق استاندارد IPB تولید می شود، به سه دسته تقسیم می شود که استانداردهای متفاوتی هم دارند.

 • سبک مطابق با HEA
 • هاش سنگین مطابق با HEB
 • فوق سنگین مطابق استاندارد HEM

تفاوت قیمت تیرآهن و هاش

قیمت هاش نسبت به تیرآهن معمولی بیشتر است. فاکتوری در قیمت این مقاطع تاثیر گذار است، نوع ورقی است که در تولید آن ها بکار رفته است و دلیل دیگر را می توان تجهیزات پیچیده تر برای تولید هاش دانست.

.: بروزترین قیمت تیرآهن و هاش :.

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید، بهترین روش برای فهمیدن اینکه چه نوع تیرآهنی برای پروژه شما مناسب است، مشورت با یک متخصص است. ولی در کنار آن خودتان هم باید اطلاعاتی در مورد تفاوت این دو داشته باشید. تفاوت های کاربردی، استاندارد ها، فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت و …. همگی چیزهایی است که باید در مورد آن ها مطلع باشید.

امیدواریم که این نوشته از رایان استیل مهر کمکی به دانش شما کرده باشد. در صورت داشتن سوالات بیشتر می توانید از قیمت نظرات و یا تماس با کارشناسان ما، به جواب خود دست یابید.

 مطالب پیشنهادی

کاربردهای تیرآهن 24

با انواع تیرآهن و کاربردهای آن ها آشنا شوید

محصولات مرتبط

مقالات مشابه

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *